Żywiec pełen historii

Szybko w swoich podróżach przenieśliśmy się z miejscowości Kościerzyna na Kaszubach, na drugi koniec Polski. Żywiec- bo o nim mowa – to miasto, które słynie z wielu obiektów czy marek, ale kilka z nich warto wyróżnić szczególnie. Ich dogłębne poznanie umożliwia zaplecze noclegowe miasta, odpowiednio rozbudowane i doinwestowane, dzięki czemu każdy turysta, który tu przybywa, może zakwaterować się na miarę swoich możliwości.

Najbardziej znaną marką żywiecką jest piwo tej samej nazwy. Browar w mieście został założony już na początku epoki rozbiorowej. Inicjatorami powstania była rodzina Habsburgów, która posiadała na własność niemal wszystkie okoliczne ziemie i postanowiła zainwestować w browar wzorem wcześniejszych obiektów w Cieszynie, które okazały się dobrze prosperować. Browar wielokrotnie zmieniał nazwy, rozwijał się, ucierpiał też nieco podczas II wojny światowej, a całą jego historię można poznać zwiedzając jego muzeum. Istnieje ono od kilku lat i składa się z 18 sal. Przechodząc przez nie, turyści poznają po kolei, jak przebiega proces warzenia piwa. Oprócz tego, w jednej z sal są przedstawione typowe budynki XIX-wiecznego miasteczka galicyjskiego, jakim był Żywiec. W ten sposób poznaje się jednocześnie historię browaru i całego miasta. Z okresu PRL-u pochodzi wiele zdjęć z procesu produkcji. Na koniec dorośli zwiedzający mogą degustować gotowe piwo.

Oczywiście na browarze nie kończą się atrakcje, jakie odwiedzającym oferuje miasto. Popularnym miejscem jest ratusz, który łączy w sobie kilka stylów architektonicznych. Pierwszy ratusz żywiecki, wzniesiony w XVIII wieku był jeszcze drewniany, ale na jego miejscu postawiono później murowany, który stoi do dzisiaj. Prawdopodobnie architekt wzorował się na bryle synagogi żydowskiej, ponieważ podobnie jak ona, ratusz posiada wąskie, wysokie i półkoliście zamknięte okna, a także składa się z dwóch bocznych, wyższych części i niższej centralnej. Między komorami okien są także zamontowane żelazne kolumienki, znów na wzór synagogi. Zarazem jednak ogólna symetria budynku upodabnia go do stylu inspirowanego mauretańskim.

Warto też zajrzeć na cmentarz żydowski, pamiątkę po gminie wyznaniowej w tym mieście. Jest on niewielki i zawiera generalnie groby z przełomu XIX i XX wieku. Mając wystarczająco dużo czasu, można znaleźć w Żywcu także inne ciekawe obiekty, godne poznania ich dziejów, jak choćby gmach sądu i kilku szkół, pochodzące z XIX wieku, a obecnie użytkowane.

7 myśli na temat “Żywiec pełen historii

  1. Ja byłam z przyjaciółmi w Żywcu i oczywiście nie ominęliśmy degustacji tego chlubnego żywieckiego napoju :) panowie byli zachwyceni taką wycieczką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>