Tajemniczy Wałbrzych

Nad rzeką Pełcznicą, na Dolnym Śląsku leży miejscowość owiana licznymi legendami i tajemnicami, a wszystko za sprawą okresu 1939-1945, kiedy to Wałbrzych, a mianowicie Zamek Książ miał stać się główną siedzibą Adolfa Hitlera. Kiedy Armia Czerwona zaczęła zbliżać się do tego miejsca, niemieckie wojska wycofując się podobno ukryły tu liczne Skarby III Rzeszy. Pierwsze wzmianki o Wałbrzychu pochodzą z roku 1191. Ale okres świetności przypadł na XIX i początek XX wieku, kiedy rozwinął się tutaj przemysł włókienniczy, szklarski, węglowy, koksowy, ceramiczny i metalowy.

W Wałbrzychu oprócz przemysłu istnieje bardzo szeroko rozwinięta baza noclegowa {meteor-turystyka.pl/noclegi,walbrzych,0.html}, która swoją ofertą zachęca turystów do pozostania w mieście na dłużej. Liczne hotele, kwatery oferują ładnie urządzone, czyste pokoje, łazienki i kuchnie, czasami też wyżywienie w cenie. A oprócz tego dla turystów przyszykowane są monitorowane bezpłatne miejsca parkingowe, sale spotkań, opieka nad dziećmi – jeżeli rodzice chcieliby gdzieś razem wyskoczyć, place zabaw, sauny, jacuzzi, tarasy na dachu, korzystanie z ogrodów, miejsc na grill, ognisko i wiele innych udogodnień, które sprzyjają spędzaniu czasu w Wałbrzychu. Baza noclegowa jest rozmieszczona w bliskim sąsiedztwie atrakcji turystycznych i pobliskich miejscowości. Jeżeli chodzi o koszty, to są one adekwatne w stosunku do tego, co jest oferowane przez właścicieli.

Przyjeżdżając do Wałbrzycha, oczywiście najpopularniejszym miejscem jest Zamek Książ, który jest wielką atrakcja wśród turystów. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne jak i z przewodnikiem. Wato wybrać się także na spacer do Książańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie w okresie kwitnienia swoim urokiem zachwycają rododendrony czy azalie. Warto wybrać się także do ruin zamku Stary Książ, aby odkryć go na nowo, można do niego dojść na kilka sposobów różnymi szlakami. Można udać się też do ruin zamku Nowy Dwór. Atrakcją dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas jest wycieczka na szczyt Chełmiec, gdzie wchodząc można podziwiać drogę krzyżową górników, a w okresie letnim, najlepiej w weekendy, może być możliwe skorzystanie z wieży widokowej.

Warto także udać się do Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, gdzie oprócz podziwiania maszyn służących do pracy w kopalniach na terenie szybu „Teresa”, można zobaczyć dzięki zainteresowaniom właściciela można zobaczyć różne rzeczy związane z sportami motorowymi – dyplomy, puchary, kombinezony. Warto udać się również do Muzeum Porcelany, aby poznać historię porcelany w Europie i zobaczyć wystawy porcelany produkowanej na terenie Polski i Niemiec. W Wałbrzychu również warto udać się na rynek oraz zobaczyć przepiękny ratusz. Działa tutaj również Palmiarnia, która powstała w latach 1911-1914, z inicjatywy właściciela Zamku Książ, który hojnie obdarowywał są piękną żonę, Marię Teresę zwana „Daisy” różnymi gatunkami kwiatów. Można tam zobaczyć palmy liczące około 120 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>