Nie tylko ośrodek narciarski – Istebna

Dla każdego, kto chciałby spędzić przyjemny urlop w górach, ale nie bardzo wie, gdzie, dobrym wyborem okaże się na pewno wycieczka do Istebnej. To piękna górska miejscowość położona na Śląsku Cieszyńskim, w górach Beskidu Śląskiego, nad rzeką Olzą. Niedaleko znajduje się granica z Czechami oraz Słowacją. Miejscowość jest szczególnie znana jako ośrodek sportowy i narciarski i w sezonie zimowym odwiedzają ją tłumy turystów. Z tego też powodu powstała tu bogata baza noclegowa. Dlatego też Istebna, oprócz rozmaitych atrakcji proponuje też noclegi. Wieś może się pochwalić także kilkoma ośrodkami narciarskimi, które działają w sezonie. Największe z nich to Zagroń Istebna oraz Złoty Groń. Oba dysponują wyciągami krzesełkowymi oraz różnymi innymi atrakcjami. W miejscowości szczególnie rozbudowane są narciarskie trasy biegowe. Jednak i latem jest tutaj co robić.

Przede wszystkim, latem możemy wybrać się na wędrówkę po górach – pooddychać tutejszym czystym powietrzem i cieszyć się relaksem na łonie natury. Kiedy już będziemy spacerować, warto wybrać się na przełęcz Kubalonka, która znajduje się na wysokości ponad 700 m.n.p.m. Dobrym pomysłem będzie także zwiedzanie zabytków. Jest tutaj między innymi najpopularniejsza na Śląsku Cieszyńskim izba regionalna czyli Kurna chałupa Kawuloków. Mieści się ona w drewnianej góralskiej chacie, którą wybudowano w XIX wieku. Obiekt należy do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Interesujące są również tutejsze kościoły. Wszystkie są dość nowe, bo powstały w XX wieku, jednak trzeba przyznać, że robią wrażenie. Wśród nich należy wymienić kościół parafialny p. w. Dobrego Pasterza, kościół p. w. Podwyższenia Świętego Krzyża, kościół świętego Józefa oraz kościół Matki Boskiej Fatimskiej.

Jeśli zaś chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tutejszej przyrody, powinniśmy koniecznie odwiedzić Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Obiekt może się pochwalić wyjątkowym eksponatem – Panoramą Beskidzką, która prezentuje miejscową florę i faunę. W Istebnej znajdziemy także prywatne muzea. Jedno z nich to muzeum Jana Wałocha, które znajduje się w pracowni niedaleko dawnego domu twórcy. Możemy tam zobaczyć jego grafiki, rysunki, obrazy i rzeźby. Drugie ważne muzeum należy do rodziny Konarzewskich. W nim podziwiać można obrazy i prace wykonane kiedyś i dziś przez członków rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>