Kaplica Czaszek w okolicy Kudowej-Zdroju

Kudowa-Zdrój podobnie jak wiele innych miejscowości uzdrowiskowych jest kojarzona przede wszystkim z kuracjuszami, który tłumnie odwiedzają tutejsze sanatoria. Trzeba jednak pamiętać, że większość miast, które posiadają status uzdrowiska już dawno przestały opierać swoje oferty turystyczne wyłącznie o ośrodki sanatoryjne. W przypadku Kudowy oferta dla osób odwiedzających jest szczególna.

Miasto położone jest na terenie Kotliny Kłodzkiej, a jego historia sięga XIV wieku. Tradycje związane z uzdrowiskowym charakterem miasta sięgają już XVII wieku. Pierwsze urządzenia służące do leczniczych kąpieli pojawiły się tutaj już w połowie XVII wieku. Ogromną popularność miejscowość osiągnęła na początku wieku XX, kiedy to w roku 1905 ukończono linię kolejową Kłodzko–Kudowa-Zdrój- Czechy. Wraz z rozwojem Polski, a w szczególności po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, cała Ziemia Kłodzka przeżywa turystyczny renesans.

Bogata oferta sanatoryjna to jeden z powodów licznych odwiedzin miasta przez turystów. Trzeba tu zaznaczyć, że miejscowość posiada wyjątkowo dużą i urozmaicona bazę noclegową {przejrzyj: meteor-turystyka.pl/noclegi,kudowa-zdrojl}. Obok oczywistych atrakcji miasta, wynikających z położenia oraz wyjątkowego mikroklimatu, Kudowa-Zdrój oraz jej okolice mają do zaoferowania bardzo wiele.

Kaplica Czaszek

Na mapie Kudowy-Zdroju jest jedno, szczególne miejsce. Pochodząca z roku 1776, zbudowana w stylu barokowym Kaplica Czaszek to jeden z trzech tego typu obiektów w skali całej Europy. Fundatorem i założycielem tego niezwykłego miejsca był lokalny ksiądz Wacław Tomaszek. To on zainicjował zbierania z okolicznych terenów kości oraz czaszek osób, które zmarły wskutek cholery. Epidemia tej choroby miała miejsce w okresie wojny 30-letniej. W kaplicy znajdują się także kości zmarłych oraz zabitych w toku wojen śląskich. Wewnątrz budynku, ściany, jak i sufit pokryte są blisko 3 tysiącami czaszek oraz piszczeli. Ponadto, w piwnicy budynku znajduje się jeszcze blisko 21 tysięcy czaszek, które szczelnie ułożone, sięgają około 2 metrów wysokości.

Kaplica Czaszek to jednak nie tylko same kości. Nieco na prawo od głównego budynku znajduje się pochodzącą z roku 1603 murowana, ozdobiona ornamentem z płytek oraz tarczami zegara – dzwonnica. Kilka kroków dalej można natomiast podziwiać bogato wyposażony Kościół p. w. św. Bartłomieja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>