Historia uzdrowiska Nałęczów

Słysząc nazwę Nałęczów, może się wydawać, że jest to duże miasto. W końcu tyle się dziś o nim mówi. Jest to jednak miejsce liczące zaledwie 3 tysiące mieszkańców. Nazwa nośna, popularność osiągnięta – jak na takie gabaryty tym bardziej należy się respekt. Zwłaszcza, że baza noclegowa, knajpy, hotele, pensjonaty i restauracje są na najwyższym poziomie. Jednak najważniejszym celem, do którego się tu przyjeżdża są uzdrowiska i sanatoria.

Jeżeli zapytamy o kwatery, Nałęczów przedstawi nam cały wachlarz możliwości noclegowych – od klasycznych hoteli, po uzdrowiska, aż do dzieł architektonicznych w postaci pensjonatów. Warto więc skupić się co nieco na historii miasteczka. Oto jej przybliżony rys i kilka istotnych faktów, które po części również łamią pewne stereotypy.

Sama nazwa miejscowości nie istniała od początku powstania osady. Najpierw nosiła ona miano Bochotnicy. Jednak charakter uzdrowiskowy i wypoczynkowy był tu już od samego początku i stanowił pierwszy dział tutejszej gospodarki i podstawę utrzymania społeczności. Inne miasta, które dziś są turystyczne, raczej rzadko zaczynały od tego aspektu. W Polsce przeważnie rysowało się to w ten sposób, że były to ośrodki gospodarcze lub nawet przemysłowe, później wszystko się zdewaluowało i miejsce stało się czysto rekreacyjne i paradoksalnie czerpie z tego największe zyski.

Same początki Nałęczowa to X wiek. W tych czasach powstał tu pierwszy gród – w środku znajdował się kościół – kiedyś najważniejsze miejsce każdego polskiego miasteczka czy miejscowości. Niedługo potem powstała pierwsza oficjalna nałęczowska parafia. W tym samym czasie, miasteczko otrzymało również prawa lokacyjne. W połowie XVIII wieku, prawnie stało się własnością Stanisława Małachowskiego i dokładnie w tym samym czasie nadano mu nowe miano – Nałęczów – oraz herb.

W XIX wieku odkryto dobroczynne dla zdrowia właściwości tutejszych wód, co natychmiast rozsławiono na całą Polskę. Nałęczów stał się uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżali sławni artyści, poeci i muzycy, ale również mnóstwo urlopowiczów z całej Polski i Wschodniej Europy. Dziś miasto pełni dokładnie tę samą funkcję.

9 myśli na temat “Historia uzdrowiska Nałęczów

  1. Byłam w Nałęczowie na wycieczce szkolnej, ale niewiele z tego już pamiętam. Muszę sobie chyba odświeżyć pamięć i wybrać się tam jeszcze raz ze swoją rodziną.

  2. Ja regularnie odwiedzam Nałęczów to moja ostoja ciszy, spokoju i medytacji w tym głośnym i pędzącym świecie

  3. Tak czy inaczej to świetne miejsce, nie tylko na to, żeby poprawić swoje zdrowie, ale także by po prostu pozwiedzać

  4. @Alojzy jak nie byłeś w Nałęczowie to polecam zarezerwować nocleg (ceny są całkiem przyzwoite) i wybrać się chociaż na krótki urlop. Fantastyczne miejsce.

  5. Laura03 ja właśnie rezerwowałam nocleg w Nałęczowie – ceny naprawdę korzystne, chociaż może z tego względu, że robiłam rezerwację na wrzesień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>